Český rozhlas Region - Vysočina: Tři krále někdy z těžkých peněz bolí hlava

Redaktorka Českého rozhlasu Region - Vysočina Dáša Kubíková byla v patách "ředitelským" třem králům. (Foto: OCH HB/Aneta Slavíková)(Havlíčkův Brod) - Tři krále někdy z těžkých peněz bolí hlava. Tak zní titulek reportáže redaktorky Dáši Kubíkové z Českého rozhlasu Region - Vysočina. Právě ona byla v pátek 6. ledna v patách "ředitelským" králům v rámci tradiční "Ředitelské" Tříkrálové koledy v Havlíčkově Brodě. Ředitelku Oblastní charity Havlíčkův Brod Bc. Annu Blažkovou, ředitele Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod MgA. Jiřího Jedličku a vedoucího nemocniční lékárny Mgr. Víta Vodrážku s korunami na hlavách "odchytla" v havlíčkobrodské nemocnici. Reportáž si můžete poslechnout zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3777570. 

Tři krále někdy z těžkých peněz bolí hlava

Tříkrálová sbírka v Havlíčkově Brodě, ředitelská koleda - Foto: Dáša Kubíková

Tříkrálová sbírka v Havlíčkově Brodě, ředitelská koleda. Foto: Dáša Kubíková

Plášť, koruna, symbolická truhla na peníze a zlatá koruna na hlavu. Tak vyšli na 17. ročník Tříkrálové sbírky vystrojeni i koledníci z Havlíčkova Brodu. Sbírku tradičně zahajuje takzvaná ředitelská koleda: ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička v kostýmu Kašpara, vedoucí lékárník nemocniční lékárny Vít Vodrážka jako Melichar a s načerněnou tváří ředitelka havlíčkobrodské Oblastní charity Anna Blažková.

Od rána, kdy sbírku na mši svaté požehná havlíčkobrodský vikář Hroznata Adamec, přes mnohahodinové chození po ulicích města, až po závěr v nemocnici se nachodí spousty kilometrů. 

Kasička na krku Anny Blažkové už je plná až po okraj a je pořádně těžká. „A to už je druhá,“ prozrazuje ředitelka Charity. Kolik se vybralo na ředitelské koledě letos, se na stránkách Charity zveřejňuje zvlášť po skončení sbírky. V předchozích letech vybrali zpívající ředitelé kolem šestnácti tisíc korun. 

„Musím to na Melichara a Baltazara prozradit,“ říká spiklenecky Jiří Jedlička. „Jsou pod práškama. Už je z těch těžkých peněz, a ono to je opravdu těžké, bolela záda, tak dostali ve spřátelené lékárně brufen.“ Anna Blažková má kasičku kolem krku na stužce, ale přesto ji nadlehčuje oběma rukama: „Má to snad kolem tří kil, ale když je to na krku, tak z toho bolí i hlava a krční páteř. Ale já to dělám ráda,“ usmívá se. 

My tři králové jdeme k vám – snad sto padesátkrát! 

U každých dveří, v každém obchodě, na ulici, na náměstí, u stánku Charity, tam všude zpívají tři králové krásně znějícím trojhlasem písničku, která koledu nezbytně doprovází. Kolikrát ji spustili? „To by nás samotné zajímalo,“ říká Vít Vodrážka s kytarou v ruce. „Hodně často se nás na to ptají, takže to asi začneme příště počítat. Ale určitě bych si tipnul hodně přes stovku, možná i sto padesátkrát. Někdy už si vymýšlíme jiné verze, aby to bylo trošku jiné, ale ty jsou nepublikovatelné,“ smějí se všichni tři králové. 

Tříkrálová sbírka v Havlíčkově Brodě - Foto: Dáša Kubíková

A nový rok vám vinšujem 

Než někam tři králové vejdou, pokaždé se zeptají a po každém příspěvku do kasičky pěkně poděkují. Nechybí ani přání do celého nadcházejícího roku. „Většinou se setkáváme se vstřícným přijetím. I co víme od dětí, tak na vesnicích je také lidé už čekají a rádi je vítají. Ve městě je to někdy horší, ale málokdy,“ vypráví Anna Blažková s Jiřím Jedličkou.