Tříkrálová sbírka pomáhá: Když jsem po dovolené přišla do Petrklíče, klienti se těšili na masáž

Kateřina Březinová vidí na vlastní oči, jak masáže seniorům i klientům s postižením prospívají. (Foto: OCH HB/Aneta Slavíková)(Ledeč nad Sázavou) - Na pozici pracovníka v sociálních službách v ledečském Centru sociálních služeb Petrklíč při Oblastní charitě Havlíčkův Brod pracuje Kateřina Březinová již skoro čtrnáct let. Masáže pro podporu hlavně fyzického, ale koneckonců i psychického zdraví klientů ji vždy zajímaly, a tak se rozhodla, že absolvuje odborný kurz. V Petrklíči klienty s postižením a seniory masíruje od konce letošního května a o zájemce rozhodně nemá nouzi. Nejen, že jim masáž významně pomáhá při regeneraci svalů a relaxaci, ale zároveň je pro ně finančně dostupná, a to i díky pomoci štědrých dárců, kteří poskytování terapií podpořili v Tříkrálové sbírce 2017.

Co vás vedlo k rozhodnutí začít se ve stacionáři věnovat masážím?

V první řadě o ně byl ze strany našich uživatelů zájem. Mě umění masírování navíc vždy oslovovalo a už dříve jsem byla přesvědčená, že to lidem s postižením i seniorům může velice pomoci. Vzhledem k jejich zdravotním problémům totiž potřebují uvolnění, protažení a prokrvení svalů.

Kde jste došla k tomuto závěru?

Vlastně tady, v Petrklíči. My jsme ve stacionáři už od jeho samotného počátku uživatelům masáže nabízeli. A s úspěchem, zlepšení u klientů byla viditelná. Rehabilitační sestra, která masírovala přede mnou, mi ukazovala nějaké fígle a mě to zaujalo natolik, že jsem dál vyzvídala. Pak nastala delší pauza, až jsem získala trošku času na to, abych se sama přihlásila do kurzu a začala se masážím věnovat naplno.

Jak často mohou uživatelé Petrklíče masáže využívat?

V pondělí a ve středu se věnuji klientům s postižením, v úterý, ve čtvrtek a v pátek jsou na řadě senioři. Někdo chodí ob týden, jiný třeba jednou za dva týdny, je to různé.

Dá se říci, jakou část těla masírujete nejčastěji?

Jde hlavně o záda, šíji, nohy a ruce. Nabízím i celkovou masáž, ale uživatelé většinou chtějí namasírovat to, co je zrovna bolí nejvíce. Vzhledem k tomu, že lidé s postižením nejvíc sedí nebo leží, tak je nejčastěji trápí svalové křeče a studené končetiny, takže pracujeme na uvolnění svalů a prokrvení. Naši senioři zase vyhledávají převážně masáž krční páteře.

Je o masáže zájem?

Určitě ano. Důkazem může být například fakt, že jsem nedávno měla čtrnáct dní dovolené, a když jsem se do Petrklíče vrátila, tak mi klienti říkali, jak jsou rádi, že tu konečně jsem, že už se moc těší na masáž. (úsměv) Často také od klientů slýchávám, že od té doby, co chodí na
masáž, je jejich problémy trápí méně.

Existuje v Petrklíči speciální místnost určená právě masážím?

Ano, mám své zázemí, které mě i klientům vyhovuje. Akorát bychom uvítali nové lehátko. To současné je hodně široké a hodí se spíše pro cvičení než vyloženě na masáž.

Máte do budoucna v souvislosti s masážemi další plány?

Přemýšlím o tom, že bych se přihlásila na další, nástavbový kurz. Zajímají mě další masérské techniky, například lávové kameny nebo baňky. Určitě se nadále budu
zdokonalovat.

Centrum sociálních služeb Petrklíč je denní stacionář pro lidi s postižením a seniory. Je otevřen každý pracovní den od 7 do 16 hodin. Klientům z Ledče nad Sázavou a okolí v okruhu do 40 kilometrů nabízíme svoz do zařízení i zpět domů. Kontakt: vedoucí centra Bc. Terezie Veletová, Barborka 1324, tel. 777 736 067, stacionar.petrklic@charitahb.cz, web: www.hb.charita.cz. Najdete nás i na Facebooku.

Ledeč nad Sázavou

 

 

Činnost Centra sociálních služeb Petrklíč finančně podporuje i město Ledeč nad Sázavou.

 

 

Pro více informací se můžete obracet na:

Aneta Slavíková, PR

tel.: 777736063

e-mail: slavikova@charitahb.cz

web: www.hb.charita.cz

Facebook: Oblastní charita Havlíčkův Brod