Díky štědrosti lidí mají klienti Sociálně terapeutické dílny z Ledče nad Sázavou nové auto Zobrazit fotogalerii
28. dubna 2020 Aktuality

Díky štědrosti lidí mají klienti Sociálně terapeutické dílny z Ledče nad Sázavou nové auto

V úterý 28. dubna převzala Jana Koubková vedoucí Sociálně terapeutické dílny z Ledče nad Sázavou klíčky od nového automobilu. Ten bude svážet klienty z Ledečska a Humpolecka. Nákup vozidla umožnily finanční příspěvky vykoledované v regionu Oblastní Charity Havlíčkův Brod v rámci loňské Tříkrálové sbírky.

V závěru roku 2018 se stala dopravní nehoda, při které se původní svozové auto hodně poškodilo. „Řidič přijíždějící z vedlejší silnice narazil do našeho auta jedoucího po hlavní komunikaci. Nikomu se naštěstí nic nestalo, nicméně auto při havárii utrpělo velké škody, a vznikla tak potřeba pořídit nové,“ připomněla vedoucí Sociálně terapeutické dílny Jana Koubková. Finančně náročný nákup nového vozidla brodská Charita pokryla díky výtěžku Tříkrálové sbírky 2019 „Koupě takového vozidla za peníze z našeho rozpočtu byla naprosto nereálná. I přesto, že nám dodavatel poskytl slevu, náklady na pořízení auta dosáhly 685 tisíc korun. Tříkrálová sbírka pro nás byla tedy jednou z mála šancí, jak peníze na nové vozidlo získat,“ vysvětluje ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Kateřina Svobodová.

Bez svozového auta se hendikepovaní klienti dílny obejdou jen těžko. Pro mnohé znamená jedinou možnost, jak se na místo dopravit a využívat sociální službu, která jim pomáhá udržovat a rozvíjet jejich dovednosti a schopnosti včetně pracovních návyků. „Máme devět klientů a osm z nich svoz využívá. Jde především o klienty z Humpolecka, odkud je do Ledče velmi špatné dopravní spojení. Pokud bychom je nevozili, museli by zůstat doma,“ přibližuje Jana Koubková.  Na nové auto si ale klienti ledečské dílny museli počkat více než rok. „Administrativa související s pořízením svozového automobilu byla časově náročná, ale zvládli jsme ji. Počítali jsme s tím, že nové auto převezmeme letos na jaře. Nikoho ovšem nenapadlo, že převzetí vozu bude bránit stávající pandemie a nouzový stav,“ svěřuje Jana Koubková. Vybraný dodavatel devítimístného Renaultu Trafic, humpolecký Autosalon Kudrna CZ, byl kvůli vládním nařízením až do 20. dubna tohoto roku uzavřen. K slavnostnímu předání došlo až v úterý 28. dubna. „Vozidlo je vybavené klimatizací nejen v přední, ale i v zadní části. Komfort klientů zvyšují zatmavená zadní boční okna a zadní sklo. Nechybí ani tažné zařízení,“ popisuje výbavu vozu zaměstnanec autosalonu Michal Prokop. „Nové auto pro nás znamená zkvalitnění svozové služby a zvýšení dostupnosti našich služeb širšímu okruhu uživatelů,“ vysvětluje Jana Koubková a jedním dechem děkuje všem, kdo se na Tříkrálové sbírce podíleli nebo přispěli a umožnili dílně auto pořídit. I přesto, že je už nový vůz u svého majitele, nezbývá klientům než opět čekat. Dveře Sociálně terapeutické dílny jsou totiž kvůli vládním nařízením stále zavřené.

Sociálně terapeutická dílna Ledeč nad Sázavou

Dílna funguje v rodinném domě na adrese Pivovarská 1223 v Ledči nad Sázavou. U domu je zahrada, která se využívá pro pracovní terapeutické činnosti. Klienti - osoby s lehkým nebo středním mentálním postižením, se sníženou soběstačností z důvodů zdravotního postižení – s přidruženou tělesnou vadou nebo s kombinovaným postižením, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani chráněném trhu práce, tady pracují v několika dílnách. V gastronomické a obslužné dílně se učí pracovat v kuchyni, vařit nebo mýt nádobí, v šicí a textilní dílně háčkují, šijí a pracují také s žehličkou. O květiny, bylinky, ovoce a zeleninu a další rostliny pečují v rámci zahradnické dílny, originální výrobky pak vznikají v tvořivé dílně. V závěru loňského roku tady vznikla i keramická dílna, kde klienti a pracovníci dílny vytvářejí krásné dekorativní výrobky z hlíny, hrnečky, ale třeba i formu na bábovku. Všechny výrobky pak prodávají na nejrůznějších prodejních výstavách nebo trzích, kde si je můžete zakoupit a podpořit jejich činnost.

Sociální služba Sociálně terapeutická dílna Ledeč nad Sázavou je financována z projektu Podpora vybraných sociálních služeb na území Kraje Vysočina, individuální projekt VI. Předmětem projektu je podpora sociálního začleňování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením. Na tento projekt je poskytována finanční podpora EU, státního rozpočtu a Kraje Vysočina.
 klc_eu_zamestnanost_big
    image_preview

Nákup svozového automobilu pro hendikepované klienty Sociálně terapeutické dílny v Ledči nad Sázavou byl podpořen z Tříkrálové sbírky.
 
TKS-LOGO fin_blue-01