Nové vybavení podpoří činnost Domácí hospicové péče na Havlíčkobrodsku
5. prosince 2019 Aktuality

Nové vybavení podpoří činnost Domácí hospicové péče na Havlíčkobrodsku

Tři elektrická polohovací lůžka, šest antidekubitních matrací (pozn. proti proleženinám) a několik dalších položek potřebného vybavení mají nově k dispozici pracovníci Domácí hospicové péče při Oblastní charitě Havlíčkův Brod. Podporují rodiny, které pečují o nevyléčitelně nemocného pacienta. V roce 2018 takto pomáhali více než stovce klientů. Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.

„U ministerstva jsme uspěli s projektem Umírám doma!. Tento a také další podobné projekty připravujeme s cílem zvýšit kvalitu poskytovaných služeb Domácí hospicové péče při naší charitě,“ informovala ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Kateřina Svobodová s tím, že je velmi důležité, aby lidé z regionu věděli o možnostech této terénní služby a stejně tak měli povědomí o problematice paliativní péče, kterou dříve či později mohou sami nebo jejich blízcí potřebovat.
Ošetřovat pacienty, kteří využívají služeb Domácí hospicové péče, je samo o sobě náročné. Dostatek přístrojového vybavení a pomůcek ošetřovatelům péči v terénu výrazně usnadňuje. „Zájem o služby Domácí hospicové péče neustále roste, a tím pádem roste i potřeba přístrojů a dalších pomůcek, které u klientů v domácnostech využíváme,“ uvedla Ivana Pospíchalová, vrchní sestra Domácí hospicové péče.
logo-MINISTERSTVO-ZDRAVOTNICTVÍ-600x363Součástí projektu s názvem Umírám doma!, který uspěl v dotačním programu Ministerstva zdravotnictví ČR, bylo nejen pořízení 19 kusů potřebného vybavení, jako například tří elektrických polohovacích lůžek, šesti antidekubitních matrací, dvou volumetrických infuzních pump nebo tří kyslíkových koncentrátorů, ale také vzdělávání zdravotnických pracovníků v oblastech poskytování zdravotní péče pacientům v terminálním stádiu onemocnění a zvyšování její kvality. „Naši zaměstnanci absolvovali ELNEC – intenzivní kurz paliativní péče pod dohledem profesionálních lektorů, kteří mají bohaté praktické zkušenosti s poskytováním paliativní a hospicové péče,“ zdůraznila na závěr ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Kateřina Svobodová. Celkem tak havlíčkobrodská Charita na pořízení přístrojového vybavení a zajištění odborného kurzu získala bezmála 200 tisíc korun.

Domácí hospicová péče

Domácí hospicová péče začala při Oblastní charitě Havlíčkův Brod fungovat v roce 2008. Od roku 2017 prochází výraznějším rozvojem, a to mimo jiné díky finanční podpoře Kraje Vysočina a jednotlivých obcí z Vysočiny. Zatímco v roce 2017 využilo služeb Domácí hospicové péče celkem 79 klientů, v roce 2018 to už bylo 102 klientů a letos havlíčkobrodská charita ke konci října 2019 evidovala 129 klientů. V současné době jsme schopni poskytnout službu 20–25 pacientům souběžně. Mobilní specializovaná paliativní péče je dostupná nepřetržitě v režimu 24/7/365. Dle § 13 zákona č. 48/1997 Sb. poskytujeme zdravotní péči ošetřovatelskou a paliativní v domácím prostředí pacienta.
Poskytování služeb Domácí hospicové péče je spolufinancováno z rozpočtu města Humpolec a z rozpočtu města Chotěboř, podle územního působení služby.

000999_05_009957[1]barva, znak