Den pro zdraví našich nejmenších poprvé online, tentokrát na téma reprodukce
16. prosince 2020 Tiskové zprávy

Den pro zdraví našich nejmenších poprvé online, tentokrát na téma reprodukce

Mateřské centrum Zvoneček ve spolupráci s Nemocnicí Havlíčkův Brod uspořádali v úterý 15. prosince Den pro reprodukční zdraví pro studenty SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod. Zajímavé přednášky a programy s odborníky Státního zdravotního ústavu Jihlava proběhly kvůli přijatým opatřením ohledně koronaviru tentokrát netradičně online.

Den pro zdraví našich nejmenších má v Mateřském centru Zvoneček už dlouholetou tradici. „Cílem akce je předat veřejnosti důležité informace v oblasti prevence a zdraví našich nejmenších. Tento rok jsme se zaměřili na osvětu týkající se sexuálního chování a plánovaného rodičovství, tedy na fáze, které zdraví dětí významně ovlivňují,“ vysvětluje Anna Doleželová vedoucí Mateřského centra Zvoneček při Oblastní charitě Havlíčkův Brod s tím, že letošní ročník se musel kvůli koronaviru přesunout do online prostředí. „Nechtěli jsme, aby studenti o vzdělávací programy přišli, a tak jsme se rozhodli pro tuto variantu. I když je osobní kontakt nenahraditelný, jsme rádi, že se akce nakonec mohla uskutečnit alespoň v této podobě,“ svěřuje Anna Doleželová.

Spolupráce s odborníky je pro tuto akci klíčová, proto se již tradičně slavnostního zahájení zúčastnila také primářka dětského oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Magdalena Chvílová Weberová spolu s Erikem Lajtmanem doktorem gynekologicko-porodnického oddělení. „Raději bychom se s Vámi viděli osobně, ale možné to v tuto chvíli není. Přeji vám, ať je pro vás tento kurz přínosný a doufám, že se uvidíme i příští rok,“ vzkázala studentům primářka Magdalena Chvílová Weberová s tím, že letos s kolegy připravili pro studenty brožuru, která shrnuje informace o reprodukčním zdraví, gynekologické problematice v dospívání, porodu, významu včasného kontaktu maminky s dítětem a dlouhodobého kojení.

Lenka Vrzalová hovoří o obezřetnosti při sexuálním chování       MUDr. Irena Zimenová názorně ukazuje jak na samovyšetření prsu_

Dopolední sérii přednášek odstartovala Lenka Vrzalová ze Státního zdravotního ústavu Jihlava, která studenty seznámila s možnostmi, jak neohrozit své zdraví při sexuálním chování. Dále představila, jaké jsou možnosti antikoncepce a rozebrala téma prevence sexuálně přenosných onemocnění HIV/AIDS. Její kolegyně, doktorka Irena Zimenová v posledním bloku přednášek hovořila o onkologické prevenci a na modelech prakticky předvedla jak postupovat při samovyšetření prsu a varlat.

Projekt „Efektivní podpora zdraví osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením“, registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0009439,podpořený z OP Zaměstnanost ESF a státního rozpočtu ČR. Akci podpořili ze svého rozpočtu Kraj Vysočina, město Havlíčkův Brod a místní Agenda 21. Logolink

Ing. Lubica Pleskačová

pracovník public relations
Tel.: 777 736 043 E-mail: _erC1Z7gc8m%C1.7~bGkY029g