Díky Nadačnímu fondu Tesco se sociálně znevýhodněné rodiny naučí vařit zdravě a ekonomicky
8. června 2021 Tiskové zprávy

Díky Nadačnímu fondu Tesco se sociálně znevýhodněné rodiny naučí vařit zdravě a ekonomicky

Počátkem letošního roku se Šipka – sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi zapojila do grantového programu VY ROZHODUJETE, MY POMÁHÁME Nadačního fondu Tesco a Nadace rozvoje občanské společnosti. V rámci projektu se sociálně znevýhodněné rodiny naučí, jak vařit plnohodnotná jídla a zároveň při nákupu potravin myslet ekonomicky. Nadační příspěvek ve výši 20 tisíc korun pokryje nákup potravin a základních kuchyňských potřeb, které rodinám často chybí.

V Šipce pracují s rodinami, které jsou ohrožené nebo zasažené nepříznivou sociální situací a ve většině případů nemají dostatek financí ani na základní potřeby. „Zejména u dětí často není zajištěna dostatečně vyvážená strava. Důvodem je nedostatečná nebo chybějící zkušenost rodičů s vařením a neznalost zdravých surovin,“ uvádí pracovnice Šipky Hana Ondráčková. Díky grantovému programu, který odstartoval letos v únoru, mohou pracovnice Šipky sociálně znevýhodněným rodinám pomoci chybějící návyky a dovednosti získat. „Mapujeme jejich stravovací návyky, běžně používané potraviny a hospodaření s penězi. Poté sestavíme společně s rodiči vyvážený jídelníček a podle něj nákupní seznam,“ popisuje Hana Ondráčková s tím, že pracovnice doprovází rodiče i při nákupu, pomáhá jim zvážit možnosti při výběru potravin a motivuje je k ekonomickému uvažování. „Zároveň se snažíme, aby v košíku nechyběla zelenina, ovoce a další pro nás běžné suroviny, na které v těchto rodinách peníze chybí,“ vysvětluje Hana Ondráčková. Ze zakoupených surovin rodina uvaří opět za podpory pracovnice Šipky menu, které předem společně sestavily. „Od rodin se nám dostává pozitivní zpětné vazby. Vyzdvihují zejména možnost naučit se sestavit jídelníček a koupit si potraviny, které jsou zdravé a pro výživu dětí vhodné,“ uzavírá Hana Ondráčková.

Vaření v rodinách_2

Šipka – sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi
Posláním Šipky je poskytnout odbornou podporu a pomoc rodinám, které jsou ohroženy nebo zasaženy nepříznivou sociální situací tak, aby mohly žít běžným způsobem života jako obyvatelé, kteří sociální službu nepotřebují. Činnost Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi podpořily v rámci grantového programu VY ROZHODUJETE, MY POMÁHÁME Nadační fond Tesco a Nadace rozvoje občanské společnosti.

NF Tesco_logo  NROS_CMYK_logo

Ing. Lubica Votavová

pracovník public relations
Tel.: 777 736 043 E-mail: chGk.~l7TeHlZ156LTprRb~lWaohTj