Česká mše vánoční zazní ve Světlé nad Sázavou opět pro dobrou věc
26. prosince 2019 Aktuality

Česká mše vánoční zazní ve Světlé nad Sázavou opět pro dobrou věc

Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání světelského pěveckého sboru Gaudeaumus, orchestru a dirigenta Jiřího Trtíka zazní v neděli 29. prosince v kostele sv. Václava ve Světlé nad Sázavou. Výdělek benefičních koncertů bude věnován Oblastní charitě Havlíčkův Brod na podporu zdravotních a sociálních služeb poskytovaných ve Světlé nad Sázavou a okolí.

Bratři Trtíkové letos společně pořádají již čtvrtý ročník benefičních koncertů ve Světlé nad Sázavou a pokračují tak v tradici, jež započala v roce 1988. „Navazujeme na dlouholetou tradici vánočních koncertů pořádaných světelským sborem Gaudeamus, který jsem měl tu čest vést za dob mých studií na Pražské konzervatoři,“ uvedl dirigent Jiří Trtík. „Základní myšlenkou tohoto společného projektu, která se zrodila zhruba před čtyřmi lety, bylo obohatit koncerty o dobročinný účel. Rádi bychom v této myšlence pokračovali i do budoucna, neb věříme v dobrý skutek,“ dodává společně s bratrem Petrem Trtíkem.

Pro velký zájem se v neděli uskuteční koncerty dva, první od 16 hodin a druhý od 19 hodin. I přes to, že dirigent Jiří Trtík působí v současnosti v USA, na „Rybovky“ se pravidelně do Světlé vrací a prozradil, že si jen těžko dokáže představit Vánoce bez České mše vánoční. „Posluchači se mohou těšit na milé vánoční koncerty se srdečnou atmosférou a krásnou hudbou. Za zmínku také stojí, že letos přijedou hudebníci z České filharmonie, Státní opery Praha, Pražákova kvarta a Hudební akademie muzických umění,“ láká posluchače Jiří Trtík.

Stejně jako minulý rok, tak i letos se bratři rozhodli věnovat výtěžek z koncertů Oblastní charitě Havlíčkův Brod, konkrétně zdravotním a sociálním službám poskytovaným ve Světlé nad Sázavou a okolí. „Odváděná práce této organizace se nám líbí a rádi touto cestou pomůžeme,“ uvedl Petr Trtík. „Jde nám o to podpořit místní organizaci, aby dobročinný záměr zůstal ve Světlé. Pochází odsud naše rodina, a tak máme k tomuto městu a k celému kraji osobní vazby,“ uzavírá jeho bratr Jiří Trtík.