Říkají si Havlíčkobrodské Baby a pod jejich rukama vznikají umělecká díla Zobrazit fotogalerii
17. prosince 2019 Aktuality

Říkají si Havlíčkobrodské Baby a pod jejich rukama vznikají umělecká díla

Prodejní patchworková výstava zdobí výstavní síň v prvním patře Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Členky patchworkového klubu HaBa, neboli Havlíčkobrodské Baby, představují své umění, a to až do neděle 22. prosince. Pokud vám chybí originální a s láskou vyráběný dárek k Vánocům, na výstavu rozhodně zavítejte.

Patchworkový klub HaBa funguje při mateřském centru Zvoneček a Oblastní charitě Havlíčkův Brod. „Členky klubu mají u nás svou dílnu. Scházejí se tu vždy v sobotu jedenkrát v měsíci a jednou měsíčně vedou kurz pro zájemce, kteří by si umění patchworku rádi osvojili,“ přiblížila vedoucí mateřského centra Zvoneček Anna Doleželová.
Jak vypadají výsledky desítek hodin práce, se dozvíte právě na výstavě. Uvidíte tu bytové doplňky, přehozy na postel, šité hračky nebo nejrůznější dečky, ubrusy nebo polštáře. „Ceny jsou příznivé a neodpovídají náročnosti práce a času, který musí každá autorka nad výrobkem strávit. Darovat někomu patchworkovou deku je symbolem velkého přátelství,“ prozradila Libuše Alexová, která kurzy ve Zvonečku vede.
První patchworkové kurzy se v havlíčkobrodském mateřském centru pořádaly už v roce 2006. Ale teprve před deseti lety se začaly šikovné dámy pravidelně scházet a vznikl havlíčkobrodský patchworkový klub HaBa, který má dnes více jak deset členek. Amatérské švadlenky už uspořádaly několik výstav v Havlíčkově Brodě, ale také ve Světlé nad Sázavou nebo Humpolci.

Co je vlastně patchwork?

Patchwork je specifická řemeslná textilní technika. Jedná se o velmi přesné sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Výsledný patchwork ( tzv. top ) může být použit samostatně, ale častěji bývá strojovým nebo ručním prošitím spojen s výplní a podšívkou v tzv. sendvič. Takto sešitý patchwork se nazývá quilt.  Zřejmě nejstarší dochovaný patchwork pochází z Číny z 8. - 9. století n. l. Velmi oblíbený se stal v Anglii v 17. století a poté mezi ženami amerických osadníků. Právě z Ameriky se po II. světové válce dostal zpátky do Evropy a posléze také do Česka, kde vznikly v devadesátých letech minulého století první patchworkové kluby.

Mateřské centrm Zvoneček při Oblastní charitě Havlíčkův Brod je spolufinancované z rozpočtu města Havlíčkův Brod. znak HB