Týden nízkoprahových klubů v BAN!
1. října 2021 Aktuality

Týden nízkoprahových klubů v BAN!

Poslední zářijový týden byl v Česku tradičně věnován kampani Týden nízkoprahových klubů pořádané Českou asociací streetwork (ČAS). Nízkoprahové kluby pro děti a mládež se v tomto týdnu otevíraly široké veřejnosti a ani Nízkoprahový klub BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod nebyl výjimkou. Připravený měl bohatý program s prohlídkou vnitřních prostor.

V pořadí patnáctý ročník Týdne nízkoprahových klubů proběhl v termínu 20.-24.9.2021. Jako každý rok se během několika dní snížily prahy mezi kluby a veřejností. Zařízení se otevřelo pro všechny, kteří se chtěli podívat do prostor klubu a vyzkoušet si vše, co sami klienti během běžného provozu využívají. Cílem této akce bylo oslovení nových zájemců, zbořit všechny mýty o činnosti nízkoprahových klubů a zábavnou formou ukázat, jak a kde lze trávit smysluplně volný čas, nebo najít pomoc.

Do Nízkoprahového klubu BAN! po celý týden v dopoledních hodinách docházely na exkurze třídy základních i středních škol Havlíčkova Brodu. Celkem do zařízení přišlo 167 žáků s 8 pedagogy. Na počátku jejich návštěvy si vyslechli základní informace o službě a pak měli možnost si vyzkoušet veškeré vybavení, které jim bylo k dispozici. Žáci zkoušeli hlavně posilovací vybavení, fotbálek, ping pong, vzdušný hokej.

Každé odpoledne od 13:00-17:00 hodin, mohl do klubu zavítat kdokoli. Hned z kraje týdne jsme malovali s lektorkou pocházející z Ameriky na plátno svůj umělecký obraz, který si každý mohl na památku odnést. V úterý se z klubu stal tetovací a fotografický salon. Středa byla v režii samotných zúčastněných, každý si v klidu vyzkoušel to, na co měl chuť. Ve čtvrtek zařízení roztančil taneční spolek HOTCH POTCH, který nejen ukázal své umění, ale také přítomné naučil nové taneční sestavy. Na konci týdne jsme se zabývali poskytováním první pomoci. Názorně i teoreticky nás s těmito základními informacemi seznámila lektorka Českého červeného kříže.

Během všech těchto nabitých dní klub navštívilo přibližně 50 osob. Všichni pracovníci děkují všem zúčastněným za jejich návštěvu, přednášejícím za jejich skvělý přístup, program a trpělivost. Pracovníci se těší, že s některými účastníky budou potkávat i nadále a zažijí spolu dalších společných akcí. 

Více informací o poskytování sociální služby Nízkoprahového klubu BAN! je k dispozici na facebookové stránce Oblastní charity Havlíčkův Brod i samotného Nízkoprahového klubu BAN!.