Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka brodské Domácí hospicové péče
24. července 2020 Aktuality

Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka brodské Domácí hospicové péče

HAVLÍČKŮV BROD, 24. července – Novinkou, kterou Domácí hospicová péče při Oblastní charitě Havlíčkův Brod nabízí, je mobilní koupací vana. Jde o důležitou pomůcku určenou lidem z Havlíčkobrodska a Humpolecka, u kterých není možné provádět osobní hygienu standardním způsobem. Díky speciální vaně s nafukovacími okraji mohou pracovnice klienta umýt přímo na lůžku. Nákup vany umožnil finanční dar od štědrého dárce.

„Velkou výhodou je, že vanu můžeme použít kdekoliv. Pokud je v dosahu postele kohoutek, lze na něj napojit i hadici a klienta osprchovat. V opačném případě stačí nádoba s vodou a nemocného jednoduše oplachujeme,“ vysvětluje sociální pracovnice Domácí hospicové péče Stanislava Kolářová s tím, že po každém mytí vanu důkladně vydezinfikují a připraví na další použití. „Jakákoliv manipulace je pro nemocného často velmi bolestivá, hygiena tedy probíhá přímo na lůžku. Mobilní vana je v těchto případech jediná možnost, jak klientovi při mytí dopřát více komfortu. Bez použití vany si musíme vystačit s žínkou, což především v letních měsících, kdy se lidé více potí, není ideální,“ dodává Stanislava Kolářová.

Pracovnice ilustrují použití vany v praxi

Službu už využili první zájemci, mezi nimi i paní Marie, které diagnostikovali nádor na mozku. „Dcera paní Marie nás požádala, abychom maminku vykoupaly. Ta si naši péči pochvalovala, po dlouhé době byla zase ve vaně plné vody. Nejvíce si užila mytí vlasů, což je pro ženu pochopitelné,“ prozradila Stanislava Kolářová. Služba je poskytována za úhradu a o pomoc mohou požádat nejen stávající klienti Domácí hospicové péče Havlíčkův Brod, ale každý, kdo je upoután na lůžko. Jedinou podmínkou je, že žadatel musí spadat do oblasti, kterou Domácí hospicová péče pokrývá. „Působíme v Havlíčkově Brodě, Chotěboři, Světlé nad Sázavou, Humpolci a v okolí těchto obcí do 25 kilometrů. Stačí, když se s námi zájemce spojí a na všem se domluvíme,“ uvádí Stanislava Kolářová.

Nákup vany pro imobilní klienty finančně podpořil pan Lukáš, který se rozhodl tímto způsobem poděkovat pracovnicím za poskytnutou péči jeho blízké osobě. „Panu Lukášovi jsme za jeho pomoc nesmírně vděční. Za peníze, které nám daroval, jsme koupili nejen vanu, ale i přesouvací pásy. Právě tyto pomůcky nám chyběly k tomu, abychom mohli lidem nabídnout ještě více komplexní péči a pomoc,“ dodává staniční sestra Domácí hospicové péče Veronika Plačková Nováková.

Domácí hospicová péče

Domácí hospicová péče pomáhá klientům prožít poslední chvíle života v prostředí, které jim samotným není cizí, ve kterém se cítí příjemně, a které pro ně vždy bylo symbolem vzájemné úcty, lásky, porozumění a přístavem. Prožití posledních chvil v domácím prostředí je často klíčovým faktorem důstojného odchodu z tohoto světa. Vychází jednoznačně z přání a potřeb nemocného a jeho rodiny. Domácí hospicová péče v sobě kombinuje lékařskou péči s ošetřovatelskou a taktéž s pomocí v oblasti sociálně-právní, psychologické či duchovní. Nabízí nejenom všestrannou a účinnou oporu příbuzným a přátelům umírajících, ale pomáhá zvládat i jejich zármutek po smrti blízkého člověka. Projekt je podpořen z rozpočtu Kraje Vysočina, města Humpolec, města Chotěboř a z programu Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.