Příspěvek na péči
Dávka přispívá na zajištění péče o osobu, která je kvůli svému dlouhodobému nepříznivému zdravotnímu stavu závislá na pomoci jiné fyzické osoby, protože má sníženou schopnost postarat se sama o sebe, o svou domácnost a není schopna samostatných sociálních kontaktů a aktivit.
Z poskytnutého příspěvku si pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.
Při posuzování stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost.
Výše příspěvku za kalendářní měsíc se odvíjí od stupně závislosti. Pro osoby starší 18 let činí: I. stupeň závislosti 880 Kč, II. stupeň závislosti 4 900 Kč, III. stupeň závislosti 14 800 Kč, IV. stupeň závislosti 27 000 Kč.
Žádost se podává na předepsaném tiskopise MPSV na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce ČR (osoby s trvalým pobytem v Havlíčkově Brodě podávají žádost na Úřad práce v Havlíčkově Brodě). Žádosti zde: Žádost o příspěvek na péči.pdf Oznameni-o-poskytovateli-pomoci.pdf
Důležité upozornění: v případě hospitalizace, propuštění z nemocnice nebo úmrtí je povinnost tuto skutečnost nahlásit Úřadu práce do 8 dnů.
Dávky a výhody pro osoby se zdravotním postižením
Příspěvek na mobilitu
Na příspěvek má nárok osoba, která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP (těžké funkční postižení pohyblivosti nebo orientace) nebo ZTP/P (zvlášť těžké funkční postižení nebo úplné postižení pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce). Příspěvek je přiznán, jestliže je osoba nucena často docházet k lékaři, nemůže využít veřejných dopravních prostředků a je do zdravotnického zařízení dopravována osobním automobilem. Výše příspěvku činí 900 Kč měsíčně.
Příspěvek ve výši 2 900 Kč měsíčně náleží osobě, která po celý kalendářní měsíc využívá zdravotnický prostředek pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo zdravotnický prostředek pro domácí plicní umělou ventilaci. Pro výplatu příspěvku na mobilitu ve výši 2 900 Kč nutno doložit potvrzení zdravotní pojišťovny nebo smlouvu o výpůjčce zdravotnického prostředku.
Žádosti ke stažení: Žádost o příspěvek na mobilitu.pdf
Příspěvek na zvláštní pomůcku
Nárok má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí, těžké sluchové postižení, těžké zrakové postižení a musí jít o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než jeden rok.
Příspěvek je přiznán, pokud je osoba z důvodu zdravotního postižení nucena používat nějakou pomůcku, která dopomáhá k získávání informací, umožňuje sebeobsluhu, dopomáhá ke styku s okolím. Příspěvek je přiznán, pokud postižení vyžaduje časté návštěvy zdravotnického zařízení a k dopravě je třeba automobil (příspěvek na pořízení motorového vozidla). Příspěvek je mimo jiné možné získat na úpravu bytu, vodicího psa a mnoho dalších.
Žádosti ke stažení: Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku.pdf
Průkaz osoby se zdravotním postižením
nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením má osoba s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením dlouhodobého charakteru, které podstatně omezuje jeho schopnost pohyblivosti nebo orientace. Průkaz osoby se zdravotním postižením, dle stupně postižení osoby:
TP – středně těžké postižení pohyblivosti nebo orientace
ZTP – těžké funkční postižení pohyblivosti nebo orientace
ZTP/P – zvlášť těžké funkční postižení nebo úplné postižení pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce
Žádost se podává na předepsaném tiskopise MPSV na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce ČR (osoby s trvalým pobytem v Havlíčkově Brodě podávají žádost na Úřad práce v Havlíčkově Brodě). Žádost: https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare
Žádosti ke stažení:Žádost o průkaz osoby se zdravotním postižením.pdf
Dávky nemocenského pojištění
Ošetřovné
Nárok má zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že musí ošetřovat nemocného člena domácnosti. Podpůrčí doba ošetřovného počíná prvním kalendářním dnem potřeby ošetřování a činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Výše ošetřovného činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu (průměrný denní příjem za poslední rok). Příslušný tiskopis vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla.
Dlouhodobé ošetřovné
- lze čerpat při poskytování dlouhodobé péče u osob v nevyléčitelném stavu bez předchozí hospitalizace ošetřované osoby
- při péči po propuštění z hospitalizace, která trvala minimálně 4 kalendářní dny po sobě jdoucí
- při vystavení rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče zpětně, a to 8 kalendářních dnů ode dne propuštění ošetřované osoby z hospitalizace
Dlouhodobé ošetřovné je možno čerpat maximálně 90 dní. Další nárok vzniká po uplynutí dvanácti měsíců od skončení dlouhodobého ošetřovného. Výše dávky se počítá stejně jako v případě krátkodobého ošetřovného a příslušný tiskopis vystavuje ošetřující lékař ošetřované osoby.
Úlevy na daních a pojištění
Zdravotní pojištění
Stát platí pojistné za osobu pečující o osobu pobírající příspěvek na péči ve stupni II, III, IV.
Důchodové pojištění
Péče o osobu s přiznaným stupněm závislosti II, III, IV se započítává do nároku na důchod jako tzv. náhradní doba pojištění. Musí jít o péči o osobu blízkou nebo o osobu žijící ve společné domácnosti.
Daň z příjmu
Příjem, který z péče plyne (do výše přiznaného příspěvku na péči), je zcela osvobozen od povinnosti platit daň z příjmu.
Dávky ze systému státní sociální podpory a hmotné nouze
Státní sociální podpora
Příspěvek na bydlení.
Žádost ke stažení: Žádost o příspěvek na bydlení.pdf
Hmotná nouze
Příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc. Žádost se podává na předepsaném tiskopise MPSV na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce ČR (osoby s trvalým pobytem v Havlíčkově Brodě podávají žádost na Úřad práce v Havlíčkově Brodě).
Žádosti ke stažení: Žádost o doplatek na bydlení.pdf Žádost o okamžitou mimořádnou pomoc.pdf Žádost o příspěvek na živobytí.pdf